WordPress Kullanımı

1. İlk Yapılacak İşlemler Şunlardır;

             a. WordPress yönetim panelinizin adresi daima www.adresiniz.com/wp-admin olacaktır; bu adresi sık kullanılanlarınıza ekleyin ya da bir yere not edin.

            b. Adrese girdikten sonra, kurulum sırasında belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyle oturum açın. Karşınıza “başlangıç” sayfası gelecektir. Bu sayfada WordPress’inizle ilgili bazı istatistik ve bilgileri ve WordPress dünyasından haberleri görebilirsiniz.

      2. Yazı, Kategori ve Etiket Kavramları  

             a. İlk yazı denemenizi yapmak için “Yeni bir yazı oluşturun” başlıklı kutumuza göz atmanızı öneriyoruz.

            b. Yazacağınız yazıları kategorilere ayırarak hem yazılarınızın bulunmasını kolaylaştırabilir hem de siteniz için sağlıklı bir menü oluşturulmasının yolunu açabilirsiniz. Örneğin kitap ve film incelemelerinizi yazacağınız bir site kuruyorsanız “Kitaplar” ve “Filmler” adlı iki kategori oluşturmanız mümkün. Daha sonra ziyaretçileriniz sitenizin menüsündeki ya da ilgili yazıdaki “Kitaplar” linkine tıklayarak sadece kitaplarla ilgili yazılarınıza topluca ulaşabilir.

             c. Ayrıca ana kategorilerinize bağlı alt kategoriler de oluşturabilirsiniz.

             d. Etiketler de kategorilere benzer şekilde çalışır ama mantığı biraz farklıdır. Örneğin sırf bir yazarın birkaç kitabını incelemek için o yazar adına bir kategori açmanız gereksiz olur. Fakat ziyaretçileriniz bir kitap incelemenizi okuduktan sonra o yazarla ilgili yazdığınız diğer yazıları merak edebilirler. Bu durumda etiketler devreye girer. Örneğin Gülse Birsel kitaplarıyla ilgili yazılarınıza “Gülse Birsel” etiketini eklerseniz, yazınızda o etikete tıklayan kişi aynı etikete sahip diğer yazılara da ulaşabilir. Bir yazı birden fazla etikete ve kategoriye sahip olabilir.

             e. Etiketleri o yazıyı tanımlayan anahtar kelimeler olarak düşünebilirsiniz. Kategori ise o yazının menüde altında görünmesini istediğiniz ana başlıktır.

      3. WordPress Tanıtımı

             a. Yönetim paneli sitenin tasarlandığı paneldir.

             b. Yazılar; sitemize yeni yazı ekleme ve mevcut yazıları yönetmemizi sağlayan bölümdür.

             c. Ortam; Sitemizde bulunan bütün resimlerin bulunduğu kısımdır. Bu bölümden resimler üzerinde düzenleme yapabiliriz. Panelden yüklemiş olduğumuz resimler sunucuda “wp-content/upload” klasöründe yer alır.

             d. Bağlantılar; bu bölüm sitenize sevdiğiniz veya takip ettiğiniz sitelerin adını vermek için kullanılan kullanışlı bir bölümdür. Bağlantı ismine istediğiniz adı verebilir, bileşenler veya menüler kısmından sitenizde uygun yerlere bağlantılar ekleyebilirsiniz.

             e. Sitemize yeni sayfa ekleme ve mevcut sayfaları yönetmemizi sağlayan bölümdür. 

             f. Tarafınızdan onaylanmayı bekleyen, yazılarımıza ve sayfalarımıza ziyaretçiler tarafından yapılan yorumları yönetebileceğiniz bölümdür.

             h. Görünüm; sitenin görsel tasarım kısmıdır. Temalar eklentiler bileşenler menüler ve tema dosyaları bu bölümden yönetilir.

             ı. Eklentiler;yüklemek istediğiniz eklentileri yükleyebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz bölümdür.

             j. Kullanıcılar; kullanıcıları yöneteceğiniz bölümdür.

             k. Araçlar; sitenize yardımcı bazı araçların bulunduğu bölümdür. İçe ve dışa aktarma özelliği ile yazılarınızı bir blogdan diğer bloga kolayca aktarabilmenizi sağlar.

             l. Ayarlar; ayarlar bölümü sitenizin temel ayarlarını yapılandırabileceğiniz bölümdür.