WordPress Standartları ve Dosya Yapısı

WORDPRESS STANDARTLARI (DOKÜMANLAR)

      1. Wordpress ile ilgili kullanacağımız temel kaynakları (tagler, fonksiyonlar ve sayfalarla ilgili) bu bölümde ele alacağız. Bunlar www.wordpress.org adresine girdiğimizde yukarıdaki menüden “docs” bölümüne tıklamak suretiyle “Codex” sayfasını açıyoruz. (Son versiyonunda “support” menüsünün altında bulunan “documentation” bileşeni kullanılarak “codex” sayfasına ulaşırız.)

      2. Sayfanın sağındaki sidebar’da bulunan seçeneklerden “ developer docs” menüsüne girince soldaki alanda sınıflandırılmış bir takım dökümanlara ulaşabiliriz. Bu dokümanların içerisinde özellikle “theme development” başlığı altında olanlar ve bunların içinde de “theme development” “templates” “template tags” ve “function reference” dokümanları sayesinde temalar yapımında hangi dosyaların kullanıldığı ve bu dosyaların ne işe yaradığı ile ilgili bilgiler edinebiliriz. 

      3.  Theme Development Dokümanında; temaların standartları, temaların anatomisi, temanın stylesheet’leri nelerdir, buradaki en önemli kısım ise “template files list” denilen template’deki dosyaların (PHP dosyaları) listesi ve işlevleri hakkında bilgi veren kısımdır.

      4. Temel bir temada sadece “style.css” ve “index.php” dosyaları bulunur. Ancak biraz gelişmiş bir temada “comments.php, footer.php, header.php, sidebar.php” gibi dosyalar bulunur. (burada comments.php yorumlar için kullanılan yazılımdır.) bütün bu dosyaların içeriği de az çok bu textte verilmiştir.

      5.Eğer templateler ile çalışmak ve templateler geliştirmek isteniyorsa çok daha gelişmiş bir doküman olan tamplate dokümanını incelemek gerekmektedir. Burada özellikle mesela bir side bar yapmak istiyorsak veya özelleştirmek istiyorsak veya bir header tasarlamak istiyorsak ilgili bölümünde kodlarla bunun yapımı ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

WORDPRESS DOSYA YAPISI

      1. Özellikle yaptığımız tasarımı bir wordpress teması olarak kullanmak istiyorsak wordpress’in dosya yapısını bilmemiz gerekir.  

      2. Bunun için wordpress’i kurmuş olduğumuz klasöre gidiyoruz. Yani “Bilgisayarım:\C:\wamp\www” içerisine giriyoruz.

      3. Burada başlangıçta kendi oluşturduğumuz klasöründe içerisine girince karşımıza wordpress yapını ortaya koyan klasör ve dokümanlar çıkıyor. Sayfa yapısında bulunan birçok dokümanla birlikte aşağıdaki üç klasörle karşılaşırız.

             a.  wp-admin : Yönetim paneli için gerekli bütün dosyaları içerir. 

             b. wp-content: içerik aşamasında üretilen her şey bu klasörde tutulur.

             c. wp-includes: bütün fonksiyonlar ve bütün tanımlı işlemler bu klasörün içerisinde

      4. Bizim çoğunlukla yapacağımız işlemler içerik bazlı olduğu için her zaman “wp-content” klasörünü kullanırız.

      5. wp-content klasörünün içeriği aşağıdaki klasörlerden oluşur;

             a. Languages (dil seçenekleri)

             b. Plugins (eklentiler)

             c. Themes (temalar)

             d. Uploads (upload edilen medya üyeleri burada yer almaktadır.)

      6. “uploads” klasörünün içine baktığımızda daha önceden eklediğimiz medya elemanları tarih sırası ile bulunabilir.

      7. “themes” klasörüne geldiğimde wordpress’in default olarak yüklediği twentyfourteen, twentyfifteen, twentyten gibi klasörler olduğunu görürüz.

      8. Söz konusu tema klasörlerinin içerisine girdiğimizde tasarımlar ve diğer css dosyaları burada yer alır. (images, languages klasörleri tasarım ve css dosyaları gibi.) yani bu durumda biz bir temayı değiştireceğimizde düzenlemeyi “:\wp-content\themes\ilgili tema adı” içeriğinde yapacağım.

      9. Herhangi bir tema kullanmak için yine aynı klasörü kullanıyoruz. Yani internetten indirdiğimiz bir temayı klasör olarak buraya kopyalamamız yeterlidir. Kopyalama işleminden sonra “yönetim/admin” paneline girerek ilgili temanın kullanılması ile ilgili seçim yapılmalıdır.