.NET İçin EmguCV (Bir OpenCV Wrapper’ı) ve Kurulumu

EmguCV bir OpenCV wrapperıdır.  Yani OpenCV kütüphanesini referans alan ve bu kütüphane içindeki fonksiyonları kullanarak kendi fonksiyonlarına geliştiren ve farklı platformlarda kullanılabilir hale getiren yazılım kütüphanesidir. Bilindiği gibi OpenCV yapısı açık kaynak kodlu bir yapıdır ve tüm programlama dillerine doğrudan destek vermemektedir. Bu programlama dillerinden başlıcaları C#, .Net, F#, Ruby’dir. Bu nedenle c# içinEmguCV wrapper’ı kullanılmaktadır.

EmguCV kütüphanesi; Windows,Linux, Mac OS, iOS, Android ve Windows Phone platformlarında çalışabilmektedir. Benim düşünceme göre oldukça kullanışlı bir wrapperdır. Programlama vizyonu açısından oldukça ileri çalışmalar yapılabilmesine imkan vermektedir. EmguCV içerdiği fonksiyonlar sayesinde bizlere CPU ve GPU işlemcilerde performansı oldukça yükseltmektedir.

EmguCV TEMEL HUSUSLAR

EmguCV’nin .NET Frameworkleri için geliştirilen bir görüntü işleme kütüphanesi olduğunu yukarıda belirtmiştim,şimdi bu yazılımla yapılan işlemlere değineceğim. Yani Visual Studio gibiidelerle C, C++ ve C# dillerini kullanarak uygulama geliştirilebilmektedir. 

EmguCV kullanımına ilişkin tablolar aşağıda gösterilmiştir. 

Aşağıda görüldüğü gibi EmguCV iki wrapper katmanından oluşan bir mimariye sahiptir. Bunlardan ilki ‘temel katman’ (basic layer) doğrudan OpenCV’den alıntılanan fonksiyon yapısı ve numaralandırma haritalarını içermektedir. İkinci katman ise .Net yapısına uyarlayan class ve yazılımlarını içermektedir.

İndirilmesi ve Kurulumu

İndirme ve kurulum adımları aşağıda açıklanmıştır. 

a. EmguCV kütüphanesinin çalışabilmesi için yeniden dağıtılabilir C++kütüphanelerinin bilgisayarımız üzerinde kurulu olması gerekmektedir. Öncelikle bu kütüphanelerin kurulumunu yapalım.  

b. ‘emgu.com’ sitesine giriyoruz ve buradan ‘Download and Instalation’ seçeneğini tıklarız.

c. Açılan pencereden windows için olan ‘Getting the dependency’ seçeneğini tıklarız ve aşağıdaki pencereye ulaşırız.

d. Buradan işletim sisteminin türüne göre  MSVCRT 9.0 SP1 x64 seçeneğini seçeriz ve indirme işlemini başlatırız. Burayı tıkladığımızda aşağıda görülen https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=13523 adresine gideriz ve download butonunu tıklamak suretiyle indirme işlemine başlarız.

e. İndirilen .exe dosyasınıçalıştırmak suretiyle kurulumunu yaparız.

f. Şimdi kütüphanemizi indirmek emgu.com sitesine dönüyoruz. Sayfanın sol tarafında açık kaynaklı bir yapı olduğu için kodlara ulaşabileceğimiz bütün yapıların yer aldığını görülmektedir.

g. Sol tarafta ‘others’ seçeneği altında bulunan SourceForge üzerine giderek tıklarız. Açılan ekranda ‘https://sourceforge.net/projects/emgucv/’ adresini görürüz ve ‘download’ linkini tıklarız.

h. Burada görülen ‘download’ butonuna basarak son sürümü direk .exe olarak indirebiliriz. .exe  şeklinde indirilince bizden çıkarmak için bir izin isteyecektir. Bunu verdikten sonra çıkan wizardı takip ederek kuruluma başlıyoruz.

Buraya kadar EmguCV ile ilgili genel bir bilgi verdim. Ayrıca indirme ve kurulum aşamalarını da anlattım. Bir daha ki makalemde EmguCV ile C# dilinde basit bir uygulama geliştireceğiz.